Monthly Archives: March 2017

Idaho National History Day 2017

By | Academic Excellence, Elementary School, High School, Middle School, Uncategorized | No Comments

Not only did 84 Riverstone students continue their exceptional tradition in the regional National History Day competition this weekend, but Riverstone was also the host to all Treasure Valley competitors!

Congratulations to the 35 Riverstone students advancing to the State competition on Saturday, April 15 at the College of Idaho – the student names and their placements in their respective categories are included below.

Individual results are as follows. Please congratulate these students if you happen to see them. Please also thank our dedicated teachers and staff who made all of this possible: Jeff Cole, Trevor Lindsay, Joe Beard, Kate Riede, and Andy Johnson.

Grade 5

  1. Blake B – Youth Individual Website, 2nd Place
  2. Thomas B and Ethan E – Youth Group Website, 1st Place
  3. Laura F – Youth Individual Exhibit, 3rd Place
  4. Nolan G – Youth Individual Exhibit, 1st Place
  5. William G – Youth Individual Exhibit, 2nd Place
  6. Carter H -Youth Individual Historical Paper, 3rd Place
  7. Lily S – Youth Individual Historical Paper, 1st Place
  8. Fiona VDG -Youth Individual Historical Paper, 2nd Place

Grade 6

  1. Parker B – Junior Individual Performance, 2nd Place
  2. Lucas E – Junior Individual Website, 2nd Place
  3. Annie L – Junior Individual Website, 1st Place
  4. Gabby M – Junior Individual Historical Paper, 3rd Place
  5. Katie M – Junior Individual Historical Paper, 2nd Place
  6. Michael M –  Junior Documentary, 3rd Place
  7. Nina N – Junior Individual Website, 3rd Place
  8. Aidan S – Junior Individual Exhibit, 1st Place
  9. Kimberly S – Junior Individual Exhibit, 4th Place

Grade 7

  1. Solomon B – Junior Individual Exhibit, 3rd Place
  2. Darci D – Junior Individual Website, 2nd Place
  3. Andrew E – Junior Documentary, 2nd Place
  4. Meghan F – Junior Individual Exhibit, 3rd Place
  5. Derek L – Junior Individual Performance, 1st Place
  6. Hailey W – Junior Individual Exhibit, 2nd Place
  7. Ryan W – Junior Individual Website, 3rd Place

Grade 8

  1. Spencer B – Junior Individual Exhibit, 2nd Place
  2. Walker C – Junior Individual Website, 3rd Place
  3. Emma G – Junior Individual Historical Paper, 1st Place
  4. Gavin G – Junior Documentary, 1st Place
  5. Olivia G – Junior Individual Website, 1st Place
  6. Ethan H – Junior Documentary, 1st Place
  7. Nathan M – Junior Individual Website, 1st Place

Grade 9

  1. Max C – Senior Individual Website, 1st Place
  2. Samantha E – Senior Individual Website, 3rd Place
  3. Tess E – Senior Individual Historical Paper, 1st Place
  4. Aiden G – Senior Individual Exhibit, 2nd Place
  5. Edie J – Senior Individual Historical Paper, 3rd Place
  6. Maeve P – Senior Individual Historical Paper, 2nd Place
  7. Gwyneth W – Senior Individual Website, 2nd Place
|
|